KOMETO.CZ - cesta k levnějšímu výkladu karet po telefonu pomocí předplaceného kreditu
Mám zájem

Kartářky on-line

Další kartářky z ISIS

Výklad karet - historie

Výklad karet neboli kartomantie

Pod těmito slovy si představte věštění pomocí karet a má tradici dlouhou mnoho století. Lidská touha po odhalení budoucnosti a znalosti vlastního osudu provází člověka od pradávna.

Legenda o vykládání karet

Podle legendy umění věštění pomocí karet vzniklo v Říši středu, v Číně. Tam v prvním století n. l. díky objevu papíru vznikl papírenský průmysl, který dal i základ výrobě karet. Jiné legendy přisuzují vznik věštění pomocí karet starověkému Egyptu, kde se věštilo pomocí obrázků jednotlivých symbolů (tzv. Thovtova kniha), které se později začaly malovat na karty a tak byl položen základ Tarotu.

Ve třináctém století byl Tarot přivezen Cikány z Egypta do Evropy. Cikáni byli i lidé, kteří nejčastěji výklad karet prováděli a až do dnešních dob je výklad karet považován za "starý cikánský obyčej".

Výklad karet ve středověku

Již od 14. století si výklad karet získával své příznivce a to především mezi šlechtou. Výklad karet byl však v rozporu s církevní věroukou, a tak veškeré věštění probíhalo potajmu a skrytě, neboť hrozilo nebezpečí přísných církevních trestů. Toto pronásledování vyvrcholilo v průběhu příštích let tzv. "hony na čarodějnice", kdy každý který se svými schopnostmi vymykal, skončil na hranici. Za těchto pár století pogromů na "čarodějnice" byly církví povražděny statisíce lidí a tím bylo i ztraceno mnoho z umění výkladu karet.

Období temna pro výklad karet a věštění bylo ukončeno jednak francouzskou revolucí (a eliminací vlivu církve), jednak "zjevením" legendární francouzské kartářky Marie-Anne Adélaide Lenormand (1772-1843) - madame Lenormand. Tato kartářka získala vynikající pověst, uznání a společenské postavení, protože její předpovědi byly vždy naplněny. Díky jejímu věhlasu započalo vítězné tažení výkladu karet celou Evropou.

Druhy karet pro výklad

Karet je mnoho druhů (Tarot, Cikánské karty, Kipper, Andělské karty, karty kanastové a mariášové, atd.). Každý kartář/ka má ty své oblíbené, ale zároveň ovládá výklad karet i z jiných druhů.