KOMETO.CZ - cesta k levnějšímu výkladu karet po telefonu pomocí předplaceného kreditu
Mám zájem

Kartářky on-line

Další kartářky z ISIS

Tarot a alchymie

Badatel A. Douglase (1974) říká: "Z toho co víme o tarotových kartách, zdá se být pravděpodobné, že byly vymyšleny tak, aby znázorňovaly stupně nebo etapy v systému zasvěcení. Jejich symbolika něčím připomíná symboliku alchymie, která, jak ukázal C. G. Jung, byla pro své vnímavější vyznavače systémem hermetického výcviku vedoucího k duchovnímu osvícení. Alchymie se vyvinula v Egyptě a v helénistické Alexandrii, a je-li tomu tak, pak jsou alchymická pojednání i tarotové karty ukázkou tajné symbolické mluvy, kterou vynalezli zasvěcenci všech věků, aby poučovali své žáky a zmátli nezasvěcené.

Velká arkána má obrovskou spojitost s alchymistickým Velkým dílem. Každý z dvaceti dvou trumfů popisuje stupeň na cestě životem, který je nějakým způsobem rozhodující. Jen tím, že rozluštíme hádanku, kterou nám každá z karet ukládá, můžeme si otevřít další cestu vpřed a pokračovat v rozvíjení osobnosti." Tarot tedy odhaluje etapy na cestě k Velkému Dílu, k jednotlivým fázím spirituální alchymie, fáze velké proměny lidské osobnosti, která je cílem všech esoterických systémů. Dále ukazuje souvztažnosti těchto proměn s mystérii a mýty starověku a konečně zobrazuje archetypické křižovatky lidského života, tj. etapy rozhodování, životní křižovatky a cesty, kterými je třeba se na těchto křižovatkách ubírat, abychom dospěli k individualizaci, tj. psychické dospělosti.

Významným způsobem byl Tarot oživen na počátku minulého století, Arthur Edward Waite (1857 - 1941), člen a později velmistr "Hermetického řádu zlatého úsvitu", navrhnul podobu Tarotu tak, jak ho nejčastěji známe dnes. Jednoduché kresby plné symbolů podle něj nakreslila Pamela Coleman Smithová, jejíž iniciály PCS můžeme nalézt na každé ze 78 karet. Hlavním významem Waiteova Tarotu je, že dokonale vyváženým způsobem shrnuje tarotovou symboliku a zároveň ji přibližuje myšlení dnešního člověka. Z Waiteova Tarotu čerpá mnoho umělců při tvorbě vlastních verzí Tarotu, které mohou být více či méně povedené. Obecně záleží nejvíce na tom, jak vám osobně ta či ona kresba vyhovuje, nakolik vás oslovuje a jaké ve vás vyvolává emoce. Důležité je to, co je pod povrchem, tedy to, co ve vás karty vyvolávají, je jedno jakým způsobem. Existují i názory, že pro nejúčinnější věštbu a její pochopení je třeba používat Tarot nakreslený vlastní rukou.

O tarotových kartáchVýklad Tarotu